Mrazivé počasí inkoustům nepřeje, proto tu nyní nic nenajdete. Těšíme se na Vás v roce 2022.

Jak používat lahvičkový inkoust? Návod

Dnes se podíváme na to, jak používat lahvičkový inkoust, který máme v obchodě. 

 

Lahvičkový inkoust se používá pro psaní perem po staletí, v dnešní době jsme však všichni zvyklí na pera plnicí, do kterých se většinou používá klasická bombička. To je případ i plnicích per LAMY, které najdete u nás v obchodě. Abyste do nich mohli používat lahvičkový inkoust s vaším vysněným odstínem, je potřeba použít tzv. Konvertor. Ten plně nahrazuje bombičku a plní se právě perem z lahvičky. Dá se používat opakovaně, po vypsání inkoustu z něj stačí vodou vymýt zbytky inkoustu a můžete jej znovu používat.

Postup plnění konvertoru je velmi jednoduchý:

1. Rozšroubujete plnicí pero

2. Uchopíte konvertor a zasunete jej na místo tak, jako byste normálně zasunuli bombičku. Pozor, u konvertoru Lamy, který najdete u nás v obchodě najdete na straně dva malé plastové čudlíky, které přesně zapadají do drážek v místě, kde se zasouvá bombička. Zasouvejte tedy konvertor pečlivě tak, aby čudlíky byly v drážce. 

3. Teď již můžete přistoupit k samotnému plnění. Špičku pera ponořte do lahvičky a otáčejte pístem konvertoru tak, abyste nabrali inkoust. Někdy je dobré píst vytočit jednou nebo dvakrát úplně dolů, než konvertor začne pořádně nabírat inkoust. Jakmile si to jednou dvakrát vyzkoušíte, půjde vám to samo. Existují také konvertory bez otáčecího mechanismu, kde jen pohybujete pístem nahoru a dolů. 

4. Vyndejte pero z inkoustu a jako první věc zašroubujte lahvičku. Pero bude zvenku špinavé od inkoustu a vy se je budete snažit osušit. Tato situace si přímo říká o vylití lahvičky s inkoustem a to by byla opravdu velká škoda. Tak tedy po zavření lahvičky očistěte zvenku pero (hodí se třeba kuchyňská utěrka) a pak již postupujete jako u klasické bombičky. Výhoda plnění pera se zasunutým konvertorem je ta, že je hrot již nasycený inkoustem a hned píše, nemusíte se tedy trápit s rozepisováním.

5. Pero zašroubujte a máte hotovo. 

 

Jak vidíte na obrázcích, je to opravdu jednoduché. Stačí Vám jedno pero, jeden konvertor a pár lahviček inkoustu. Zbytek už je jen o výběru toho nejlepšího odstínu inkoustu.